Yazılı Fetva

Kendimi nasıl geliştirebilirim?

7113
11.06.2020

Hocam, benim çok eksiğim var, 30 yaşındayım ve 4-5 senedir neden yaşadığımı sorguluyorum. Kendimi çok eksik hissediyorum ve tamamlamak istiyorum. Bir oğlum var onun için de kendimi geliştirmek istiyorum, onun önünde iyi bir rehber olmak istiyorum. Videolarınızı izliyorum ve bazı kitaplar da okuyorum ama ne okusam da hayata dair eksiğimi kapatamıyorum. Önce Rabbimi sonra bu hayatı daha güzel anlamam için hangi kitapları önerirsiniz? 

Okumaktan daha önemlisi dolu dolu yaşamaktır. Gününüzü çok dolu geçirin, boş vaktiniz hiç olmasın. Yedi veya sekiz saat uyuduktan sonra gerisini iş, ibadet, sılayırahim ve benzeri işlerle geçirin. On dakikanız bile denecek kadar boş vaktiniz olmasın. Bu sıkıntının temelinde o vardır.
Okumaya gelince, her gün on sayfa civarında Kur'an okumadıkça bir kitap okumanızın anlamı olmaz. Normal günlerinizde bir on sayfadan başlayarak Kur'an okuyun. O ilerlesin ve ayda bir hatime yürüsün. O zaman huzur sizin kapınızı çalacak.
 
Bir ilmihal kitabını muhakkak satır satır çözmelisiniz. Dilini anladığınız bir hocanın seri olarak derslerini dinleyin.
 
Ve çokça zikir yapın. Mesela günde: 
 
- Yüz defa salavat,
 
- Yüz defa kelime-i tevhid,
 
- Yüz defa istiğfar… ile başlayın. İlerledikçe zamanla bu sayıyı arttırın. Bu programa üç ay devam ettikten sonra bize tekrar yazın. Allah yardımcınız olsun.

Nureddin Yıldız