Yazılı Fetva

Kilosundan dolayı zorlanan kişi namazlarını evde kılsa olur mu?

1004
27.06.2023

Hocam namazı cemaatle kılmanın önemini biliyorum ancak ben çok kiloluyum, hareket ettikçe sıkıntı çekiyorum. Namazlarımı evde kılsam sevabım eksik olur mu yoksa ne olursa olsun camiye mi gitmeliyim? Bizim mahalle camisi de merdivenleri dik bir yapıda, çok zorlanıyorum. Teşekkür ederim.

Allah Teâlâ size afiyet versin, sabırla yaşamayı kolay kılsın. Âmîn.

Evet, camide namaz kılmak namazın önemli şartlarından biridir ama namazın kabul olmasının şartlarından değildir. Belli sebeplerle camiye gidilmeyebilir. Belirttiğiniz şişmanlık bu sebeplerden biridir Çünkü şişmanlık bir hastalıktır. Her hastalık gibi o da bir özürdür. Mesela merdiven çıkamamak, eve dönünce nefes zorluğu çekip yatma durumunda olmak gibi “hasta” muamelesi görmeyi gerektirecek durumdaki şişman hastalık özrü ile camiye gidemeyebilir, evde kıldığı namazla da inşaallah aynı sevabı kazanabilir. Buradaki rahatlatıcı ölçü şudur: Böyle hasta değil iken camiye gidiyordu da şu anda “gidemiyor” ise sebep bu hastalıktır ve özürdür. Özürlü de biiznillah muaftır.

Cuma namazına muhakkak gitmeye çalışın. Cami ile bağınız kopmaması için de ara sıra da olsa kendinizi iyi hissettiğiniz zamanlar gitmeye çalışın. Allah Teâlâ kabul buyursun, eksiğimizi telafi etsin. Âmîn.

Nureddin Yıldız