Yazılı Fetva

Mühendislik okuyan bir genç İslam’a nasıl hizmet edebilir?

1035
02.03.2023

Hocam İslam’ı dert edinmiş bu asırda yüreği yanan Musab gibi olabilseydim yaşadığım yeri Medineleştirme adına gayretim olabilseydi diye ağlayan, ümmet için yüreği daralan yirmi yaşında aciz bir kardeşinizim.

Ben mühendislik öğrenciyim ve babam ile amcamların ortak olduğu bir aile şirketimiz var. Orada çalışmamı istiyorlar. Yazları da zaten orada çalışıyorum. Gördüğüm kadarıyla bir davetçi de olsam burada Rabbimin şeriatına uygun yaşayamam. Babamlar da aslında ahireti büsbütün unutmuş değiller fakat kadın erkek aynı ortamda bir iş ortamı var. Burada yüzde yüz helal para kazanılmayacağını düşünüyorum. İleride ne orada çalışmak ne de mesleğimi yapmak istiyorum. Bir yerde dinime hizmet etmek istiyorum. Babam burada olmamın bazı şeyleri önleyeceğini ve burada davetçi bir mühendis olmamın daha iyi bir hizmet olacağını düşünüyor. Ben ne yapmalıyım? 

Allah Teâlâ seni muhafaza buyursun, ümmetin güçlü bir fidanı olarak seni yaşatsın. Asıl düşüncen bugünün olsun. Bugün imanı güçlü, enerjisi taze bir genç olarak kalmaya bak. Bunu öncelikli yap. İlerideki bir planı tasarlarken bugün şeytanın maazallah avucunda erime tehlikesi yaşama. Önce bugün.

Yarın ise babanın teklifine de hazır ol yeni bir açılıma da. Eğer sen o güne kadar bu iradeni sarsmadan kullanabilirsen o gün biiznillah en iyisini yapmaya muktedir olabilirsin. O güne gelinceye kadar güçlen. Bulunduğun alanı zorla toparlayan değil hakkını veren biri olarak sürdür. Hiçbir işte zayıf kalmaya hakkımız yoktur. Allah’a emanet olasın.

Nureddin Yıldız