Yazılı Fetva

Sinema bölümü mezunları İslam’a nasıl hizmet edebilir?

4098
04.11.2021

Ben sinema bölümü mezunuyum. Diplomamı kullanıp dinime hizmet etmek istiyorum. Bana Müslümanlığıma zarar vermeden sinemayı kullanmam için neler tavsiye edersiniz? Allah razı olsun.

Sinemanın insan hayatını neredeyse hava ve su kadar etkileyebildiğini görüyoruz. “Olmaz” denip atılabilecek bir konu olmadığı gibi “madem atılamıyor gelsin” denebilecek kadar da kabullenilebilecek bir konu değildir. Zor da olsa ortayı bulmamız gerekiyor. Belki bu nesil belki de bir sonraki nesil inşaallah sinemanın Müslümancasını bulacaktır. Umudumuz böyledir.

Sinema ürünleri için en temel olmazsa olmaz prensipler olarak şu noktaları tespit edebiliriz:  

  1. Sinema konumuz Allah’ın haramlarından bir haramı içermemelidir. Bu içermeme görüntü veya söz ile olması bakımından aynıdır. Avret teşhiri, yalan, hile, erkeğin kadına kadının erkeğe benzemesine teşvik olabilecek görüntüler, istihza gibi haramları buna örnek gösterebiliriz.
  2. Peygamberleri temsil etmenin caiz olmayacağına muasır âlimler ittifakla karar vermişlerdir. Raşid halifeler de temsil edilemez. Diğer sahabilerin veya büyük müçtehitlerin temsili ise ihtilaflı bir konudur.
  3. Kâfirleri ve küfür sözleri reklamı olacak şekilde temsil etmek caiz değildir.
  4. Gayba ait bilgilerde zihin karışıklığı oluşturabilecek sahneler ihtiva etmemelidir.
  5. Müslüman ahlakını zedeleyebilecek uygulamalardan uzak kalınmalıdır.
  6. Finans kaynağı faiz gibi haramlardan gelmemelidir.
Nureddin Yıldız