Yazılı Fetva

Müslüman’ın evinde hizmetçi bulundurması israf mıdır?

10338
17.04.2020

Değerli hocamız, size şunu sormak isterim: Maddi imkânlarımız fena değil. Evimize bir hizmetçi almamız israf sayılır mı, eşim çok çekiniyor öyle zengin gösterişi yaparız zannediyor. Sonunda sizin sözünüze uymaya karar verdik, ne derseniz onu yapacağız. Allah sizden razı olsun.

Müslüman’ın evinde hizmetçi olmaz diye bir şey iddia edilemez. Bu durum bir zorunluluk bile olabilir. Gösterişten uzak, israfsız bir hizmetçi istihdamı için bir sakınca olmaz.
 
• Erkeğin veya kadının müzmin bir hastalık gibi bir sebeple görevini yerine getirememesi,
 
• Engelli bir çocuğun veya aile büyüğünün evde olması,
 
• Annenin de dışarıda zorunlu bir işte bulunması gibi nedenlerle eve hizmetçi alınması mecburilik arz edebilir. Dinen bunda bir sakınca olmaz.
Hizmetçi bulundurulmasında ekonomik boyut dışında özellikle dikkat edilmesi gereken durumlar şunlardır:
 
a. Eve bir erkeğin hizmetçi olarak alınması kadın açısından mümkün değil durumdadır. Zira evin kadını, evde onunla yalnız kalamaz. Bir bayan tutulmalıdır.
 
b. Bayan tutulunca da erkek için bu bir sorundur. Erkek dikkat edecek, giriş saatleri ve görev alanları erkekle pozisyon kesişmesini engelleyecek şekilde olmalıdır. Yoksa eve alınan hizmetçi çok geçmeden evi sallayabilir maazallah.
 
c. Hizmetçi olacak için, yaşlı ve Müslüman olmasını tercih etmelidirler. Çocukların kötü örnek görmeleri riskine karşı hassasiyet gerekir. Şartsız kabul edilen biri olmamalıdır. Ahlâk, kıyafet, kullanılan dile varıncaya kadar pek çok eleme unsuru bulunmalıdır.
 
d. Hizmetçinin sosyal hakları konusunda gevşek davranılması, mağduriyetinin sömürülmesi gibi zulümler evin bereketini giderebilir.

Nureddin Yıldız