Yazılı Fetva

Okumayan kadınlar eşleri tarafından hor mu görülür?

3205
16.05.2022

Hocam ben Sınıf öğretmenliği okumak için üniversiteye gideceğim. Neredeyse bütün sorulara verdiğiniz cevapları okudum. Bir cevabınızda kızların okumak istemesini çok abarttıklarını söylemiştiniz. Ben üniversite okumayı çok istiyorum çünkü benim annem okumamış ve gerçekten hem babamın ailesinden hem babamdan çok çekmiş. Bir de babamın maaşını paylaşmak annemin gururuna dokunuyormuş. Açıkçası ben de öyle düşünüyorum eğer bir bayan eline altın bileziği alırsa eşi tarafından hor görülmemiş olur. Kadın cinayetlerinin de yarısından fazlasının kadının okumamasının sonucu olduğunu görüyoruz. Çok uzatmak istemiyorum benim sorum size, bu düşüncem doğru mu? Dinen bir sakıncası var mıdır? 

Kadının helal bir ortamda okumasının ne sakıncası olacak? Elbette okuyabilir, okusun da. O helal ortamı nerede bulacağı ve nasıl koruyacağı ise kadının sorumluluğundadır. Cevabınız budur.

Size şunu da düşünmenizi tavsiye edeceğim:

Kadınla alakalı belirttiğiniz sıkıntılar, kadın okuduktan ve iş sahibi olduktan sonra mı gelişti yoksa başka bir şey mi? Onun için mi boşanmalar arttı, kadınlar mahkeme kapılarında sürünüyor? Yanlış düşünüyorsunuz ama size söyleyecek sözümü dinleyenim yok, varın bir de siz deneyin bu macerayı…

 

Nureddin Yıldız