Yazılı Fetva

İlim yolunda nasıl adımlar atmalıyım?

4179
09.04.2022

Hocam ben kendi çapımda okumalar yapmaya çalışıyorum. Riyâzü’s Salihîn isimli eseri şerhsiz şekilde bitirdim. Râmûzü’l-eḥâdîs isimli eserden biraz ilerledim ama o da yine şerhsizdi. Diyanet ilmihalini okumaya çalıştım. Safvetü't-Tefâsîr okuyorum ama ne kadar doğru ilerliyorum, nasıl devam etmeliyim bilmiyorum. Aynı zamanda Sahihi Buhari’yi okumayı çok istiyorum ama hangi tercümesini alacağımı da bilmiyorum. Hocam yeterli olsam da olmasam da bu eserin kitaplığımda olmasını çok istediğimden bana bir tavsiyede bulunursanız çok sevinirim.

Arapçam yok öğrenme imkânım da pek görünmüyor maalesef. Günlük olarak ilim seviyesinde neleri okuyarak devam etmeliyim? Hangi eserleri önerirsiniz? İlim yolunda nasıl adımlar atmalıyım?

Kızım, Allah seni niyetinle büyütsün. İsmi büyük kitaplar üzerindesin ama büyük şeyler elde edemezsin. Sana lazım olan bir kutu ilaç iken sen bir ilaç fabrikası satın almaya çalışıyorsun. Sonunda bir şey elde edemediğini görünce kahrolursun maazallah. O kitapları okuyup anlamak için insanlar önce bazen yirmi yıl medrese okuyorlar, sen tepeden inmeye çalışıyorsun. Yanlış bir yöntem bu.

 

Sana tavsiyem şöyledir:

Önce ilmihal bilgisini yüzde yüze yakın öğrendiğini garanti et. Öyle ki, ilmihalin müftüsü ol. Bilen birine kendini test ettir.

İkinci olarak Kur'an ezberine geç. Şöyle beş cüz Kur'an ezberlemeden onun açıklaması olan ilimlerde ne yapacaksın, merak ettin mi hiç ne yapacaksın? Bir yılını o ezbere ver ve Kur'an ezberle.

Sonra hadis okumalarına geçebilirsin. Bu sefer de Riyâzu’s Salihîn’in şerhini oku. Şerhsiz kitap senin konumunda birine sadece vakit harcattırabilir. Lütfen bizzat senin üzerine yüklenmiş gibi anlama bunu ama şerhsiz hadis okumanın temelinde bir nevi kibir yatar. Şerh denen şeylere bu ümmet asırlar verdi de ortaya onlar çıktı. O asırları yok kabul ederek ilerlemek anlamsız bir beklenti olur.

Bu programı izlerken güzel notlar tut. Bayanların not tutma kabiliyetleri güzel oluyor. Güzel defterlerin olsun. O defterlere sana göre orijinal olan notları yaz. Okuduğun kitapların altlarını çiz. Her bitirdiğin cildin sonunda sana göre o cildin bir özetini çıkar.

Bunları yaparken ilmin seni alıp kendi dünyasına taşıdığını göreceksin.

Bu plan bitince inşaallah tekrar ne yapacağın konusunda yazışırız. Seni Allah'a emanet ederim.

Nureddin Yıldız