Yazılı Fetva

Sürekli kavgaların olduğu bir evliliği bitirmek vebal midir?

1507
23.11.2023

Hocam ben dört ay önce evlendim. Evlendiğimiz zamandan beri başta aileler olmak üzere çoğu konuda tartışıyoruz. İki aylık evliyken yaklaşık bir ay kadar bir ayrılık yaşandı.  O zaman da bile ailesi, kendisi dönsün dedikleri için eşim beni almaya gelmedi, ipler kopma derecesine gelmişti ki o zaman almaya geldi. Ben de evliliği bitirmenin vebalinden korktuğum için zorluk çıkarmadım ve döndüm.
Ben anne baba hakkının ne kadar önemli olduğunu biliyorum ve bu konuda eşime çok zorluk çıkarmamaya çalışıyorum ama eşim iki tarafı dengede tutamıyor. İkimizin evlendiğini ve bir aile kurduğumuzu kabul edemiyor ve ailesi de etmiyor. Evde mutlaka bir huzursuzluk var. Benim ailem söz konusu olunca da bir sürü engel koyuyor. Sürekli benim harçlığım sıkıntı oluyor ve onları bir şekilde harcamak istiyor. Mihrimi de borçları için kullanabileceğini söyledi. Ben istemiyorum ama sıkıntı olmasın diye o anda sesimi çıkartamadım. Mihrimi vermek zorunda mıyım? Bir de böyle huzursuzluklarla dolu bir evliliği devam mı ettirmek gerek? Dayanamayıp boşanmak istersem vebal altına mı girmiş olurum?

Kızım, böyle bir tartışma konusunda senin tek taraflı olarak haklı olsan bile görüş talep etmen sıkıntılıdır. Eşinin de bulunduğu bir ortamda her ikinizi dinleyecek birine gitmelisiniz. Mesela bir aile danışmanına beraberce gidin. Bu sizin için daha doğru olur.

Mihr meselesine gelince, eşinizin sizin mihrinizde veya özel paranızda hiçbir şekilde hakkı yoktur. Rica ederse veya siz takdir ederseniz verirsiniz. Sabırlı olun. Muhakkak bir danışman nezaretinde bu süreci yürütün.

Nureddin Yıldız